Çağrı Merkezi      (424) 248 47 01   

2. ULUSAL ÇEVRE VE SU YÖNETİMİ PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

14 Mayıs 2017 Pazar 02:18 2. ULUSAL ÇEVRE VE SU YÖNETİMİ PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi ve işbirliğiyle düzenlenen ‘Hazar Gölü’ temalı 2.Ulusal Çevre ve Su Yönetimi Paneli, gerçekleştirildi
Kültür Park Mamurat’ül Aziz Salonunda düzenlenen panel, dört oturum şeklinde düzenlendi. Panelin açılışında, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Şen, Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak ve Sivrice Kaymakamı Mustafa Temiz birer konuşma yaptılar.
BAŞKAN YANILMAZ: “EYLEM PLANI OLUŞTURACAĞIZ”
Panelin açılış konuşmasını yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, çevreyi korumanın ve sahip çıkmanın önemine vurgu yaparak, ‘Elazığ Belediyesi olarak asli belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra gelecek nesillere bırakılacak en önemli miras olan çevreyi korumanın, sahip çıkmanın da mücadelesini veriyoruz. Bu noktada attığımız en önemli adımlardan bir tanesi Çöpten Elektrik Enerjisi Üretme tesisimizdir. Biz şuna inanıyoruz ki çevreye sahip çıkmak, insana sahip çıkmaktır.” dedi. 2.Ulusal Çevre ve Su Yönetimi Panelinin ‘Hazar Gölü’ temasıyla gerçekleştirilmesinin önemini anlatan Başkan Yanılmaz, Hazar Gölü’nün dünyada eşi benzeri olmayan eşsiz bir manzaraya ve doğal güzelliğe sahip olduğunu kaydetti. Hazar Gölü’nün korunması ve geleceğe taşınması noktasında gerçekleştirilen panel sonucunda bir yıllık eylem planı oluşturacaklarını dile getiren Başkan Yanılmaz, “Bu eylem planı ile Hazar Gölü ile ilgili yapmamız gerekenleri, kurum ve kuruluşların görevlerini belirleyeceğiz. Bununla birlikte bir İzleme Komitesi oluşturacağız. İzleme Komitesi belli periyotlarla toplanarak, ilgili kurumların görevlerini yerine getirip getirmediği noktasında değerlendirmelerde bulunacaktır. Böylece sahip olduğumuz bu değerleri koruyarak, gelecek nesillere taşıyacağız.” şeklinde konuştu.
 
‘Hazar Gölü- Turizm ve Arkeoloji’ başlığı altında düzenlenen ve Selçuk Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Karaman'ın oturum başkanlığı yaptığı ilk oturma Fırat Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç, Fırat Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Peker, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevil Gülçur konuşmacı olarak katıldı.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı’nın oturum başkanlığı yaptığı ‘Çevre Sorunları’ başlığı altındaki ikinci oturuma, DSİ Genel Müdürü Genel Müdür Yardımcısı Türkay Özgür, İl Bank Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Özsoy, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitü Müdürü Dr. Selma Ayaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz, Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topkaya konuşmacı olarak katıldı.
‘Su Ürünleri’ ana başlığı altında düzenlenen ve İTÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay başkanlığındaki üçüncü oturuma, Gıda ve Tarımcılık Bakanlığı Su Ürünleri Şube Müdürü Hacı Paşa Tuğyan, Su Ürünleri Enstitüsü Müdürü Özkan Özbay, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naim Sağlam, Munzur Üniversitesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahrettin Yüksel konuşmacı olarak katıldı.
‘Tarım ve Biyolojik Çeşitlilik’ başlığı altında gerçekleştirilen ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Nurgül Türemiş’in başkanlığında gerçekleştirilen son oturuma ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hadi Tunç, Elazığ Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hüseyin Çelik, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tekin Babaç konuşmacı olarak katıldı.
Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Şen’in başkanlığında gerçekleştirilen ‘Sonuç ve Öneriler’ başlığı altındaki kapanış programı, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, DSİ Genel Müdürü Genel Müdür Yardımcısı Türkay Özgür, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitü Müdürü Dr. Selma Ayaz’ın değerlendirme konuşmalarıyla tamamlandı.

Hizmet Kategorisi Çevre ve Sağlık Hizmetleriİlgili Müdürlük Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü
   Çağrı Merkezi
(424) 248 47 01
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
@2016 Elazığ Belediyesi