Çağrı Merkezi      (424) 248 47 01   

ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİMİ ARTIRIYOR

09 Mart 2017 Perşembe 16:40 ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİMİ ARTIRIYOR Elazığ Belediyesi ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği arasında imzalanan protokolle, merkez köyler ile İl Özel İdaresine bağlanan İçme ve Hankendi beldelerine ait katı atıklar, Elazığ Belediyesi Çöteli Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinde enerjiye dönüşecek.

Elazığ Belediyesi tarafından geleceğe yönelik büyük bir çevresel yatırım olan Çöpten Enerji Üretim Tesisinin kapsamı her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Önemli bir problem olan katı atıkları, şehre kazandırılan Çöpten Enerji Üretim Tesisinde yatırıma dönüştüren Elazığ Belediyesi, çevre ilçelere de çevresel açıdan destek sağlıyor. 

Keban Belediyesi ile komşu il Tunceli’nin Pertek, Hozat ve Çemişgezek ilçelerinin ardından merkez köyler ve beldelerde toplanan katı atıklar daElazığ Belediyesi Katı Atık Toplama ve Bertaraf Tesisinde toplanarak, enerjiye dönüşecek. 

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu tarafından merkez köyler ve bazı beldelerde toplanan katı atıkların bertarafına ilişkin ‘Katı Atık Bertarafı Protokolü’ imzalandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu2016 yılından itibaren merkeze bağlı 129 köy ileİl Özel İdaresine bağlanan İçme ve Hankendi beldelerinde ait çöp toplama işlemini gerçekleştirdiklerini belirterek, Elazığ Belediyesi tarafından kurulan tesisin şehir için büyük bir avantaj olduğunu söyledi. 

ŞEHRİN ÇÖPLERİ ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR

Çevresel açıdan önemli bir protokole daha imza attıklarını ifade eden Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise, çevresel bakımdan çöpleri toplamak kadar, çöplerin bertarafının da büyük önem taşıdığını kaydetti. Vahşi toplama sahalarında biriktirilen çöplerin toplandıkları alanda yeni bir çevresel probleme yol açtığına dikkat çeken Başkan Yanılmaz, “Çöteli Katı Atık Depolama sahasında kurduğumuz Çöpten Enerji Üretim Tesisimiz, 2015 yılından itibaren elektrik enerjisi üretimine başladı. Bazı ilçe ve beldelerimizin yanı sıra komşu Tunceli iline bağlı üç ilçemizin çöpleri de bu sahaya aktarılarak, enerjiye dönüşüyor. Bu protokolle birlikte İl Özel İdare’mizin sorumluluğunda olan köyler ile İl Özel İdaresine bağlanan İçme ve Hankendi beldelerine ait çöplerde tesislerimize aktarılacak. Şehrimizin katı atıkları tek bir noktada oluşturulan düzenli depolama sahasında toplanarak, enerjiye dönüşecek” diye konuştu.


 

Hizmet Kategorisi Çevre ve Sağlık Hizmetleriİlgili Müdürlük Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüİlgili Proje Katı Atık Düzenli Depolama Sahası Projesi
   Çağrı Merkezi
(424) 248 47 01
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
@2016 Elazığ Belediyesi